Jeśli na ferie w góry to na oponach zimowych. Warto zaopatrzyć się też w łańcuchy przeciwśniegowe. Wyróżniony

Foto: KWP w Krakowie Foto: KWP w Krakowie

Od poniedziałku rozpoczynają się zimowe ferie dla kolejnych 5 województw. Prognozy pogody przewidują opady śniegu i ujemne temperatury na drogach dojazdowych do Zakopanego. Ruch na drogach może być wzmożony. Policja apeluje do kierowców, żeby przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach. Zużyte opony i nieodpowiednie opony były w okresie noworocznym przyczyną zatorów i korków na Zakopiance.

W poniedziałek ferie rozpoczynają uczniowie województw lubuskiego, kujawsko - pomorskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Wielu z nich wybierze się na zimowy wypoczynek w Tatry. Warunki są tam doskonałe ale policja apeluje o ostrożność i rozwagę w drodze.

Zużyte, uniwersalne i letnie opony przyczyną stłuczek i zatorów

Obfite opady śniegu i wzmożony ruch na tatrzańskich drogach pośrednio przyczyniły się do paraliżu komunikacyjnego w Zakopanem oraz na głównych drogach dojazdowych do stolicy Tatr. Po części do takiego stanu rzeczy przyczynili się też sami kierowcy, którzy w Tatry przyjechali na oponach letnich lub wielosezonowych. W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę.   Tym bardziej jeżeli kierowcy są nieprzygotowani - a takie przypadki miały miejsce. Drogi były bardzo śliskie. Kierowcy, żeby ominąć korki jechali bocznymi drogami wyznaczonymi przez nawigację. Drogi te były bardzo wąskie i strome, często nieodśnieżone co powodowało bardzo duże trudności i kolejne zatory drogowe. 

Kierowcy samochodów nie mogli wyjechać pod górkę, tracili panowanie nad pojazdem wpadając do rowu czy najeżdżając na inne samochody. Kierowcy ciężarówek nie stosowali się do obowiązku jazdy z łańcuchami przeciwpoślizgowymi na wyznaczonych znakami drogowymi odcinkach i mieli problem z podjechaniem pod nawet bardzo małe wzniesienia, blokowali drogę a przez to tworzyły się gigantyczne korki (policjanci nakładali na kierujących mandaty karne za niestosowanie się do znaku C-18 „Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" z  tabliczką „Dotyczy samochodów ciężarowych”).

Zadbajmy o odpowiednie ogumienie

Co prawda przepisy drogowe nie nakładają obowiązku zmiany opon na zimowe ale ich stosowanie pozwoli na łatwiejsze i sprawniejsze poruszanie się po tatrzańskich drogach. Wiele dróg prowadzących do pensjonatów czy hoteli jest wąska i zwyczaj bardzo stroma. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach.  

Kiedy używać łańcuchów?

Policjanci apelują do kierowców, żeby wyposażać samochód w łańcuchy śniegowe,  które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze. Dotyczy to przede wszystkim kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych. Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Znak ten wymusza założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. 

Gdy warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18.  Ich stosowanie jest dozwolone na  drogach pokrytych śniegiem. Po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, głównie dla własnego komfortu podróżowania i bezpieczeństwa.  

Policjanci w całym okresie trwania ferii zimowych będą prowadzili działania pn. „Bezpieczne Ferie 2019”. Funkcjonariusze będą sprawdzali min. stan techniczny i wyposażenie pojazdów, prawidłowe oświetlenie, zwrócą uwagę na stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy. W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Ostatnio zmienianyniedziela, 13 styczeń 2019 15:51
Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas