Przekroczyli granicę polsko - rosyjską. Chcieli sobie zrobić zdjecie. Do akcji wkroczyła straż graniczna. Wyróżniony

Foto: Straż Graniczna Foto: Straż Graniczna

7 kilometrów na wschód od wsi Żytkiejmy w położonej województwie warmińsko mazurskim znajduje się trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji. Ten charakterystyczny punkt nosi nazwę "Wisztyniec". Właśnie tam chcieli zrobić sobie zdjęcia turyści z Warszawy. Problem w tym, że nielegalnie przekroczyli granicę polsko - rosyjską. Natychmiast w tym miejscu pojawiła się straż graniczna.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach ukarali mandatami karnymi dwóch mieszkańców Warszawy, którzy nielegalne przekroczyli granicę polsko-rosyjską, tylko po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Mężczyźni nie wiedzieli, że ich wizytę rejestrują kamery Straży Granicznej.
 
Patrol Straży Granicznej zauważył w kamerze grupę turystów w rejonie znaku granicznego „Wisztyniec”. Okazało się, że dwa małżeństwa z dziećmi wybrały się na wspólny spacer w rejon trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji. Podczas wycieczki mężczyźni nie zwracając uwagi na tablice informacyjne oraz oznaczenia granicy państwa, przekroczyli ją w niedozwolonym miejscu.Na szczęście sesja zdjęciowa dwóch mieszkańców Warszawy zakończyła się symbolocznymi mandatami karnymi na łączną kwotę 100 zł.

Monolit "Wisztyniec", gdzie zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji swoją nazwę zaczerpnął od jeziora Wisztynieckiego położonego na pograniczu litewsko-rosyjskim. Ma 2 metry wysokości i jest wykonany z różowego granitu, na którym znajdują się złote godła państw. Na ziemi wokół monolitu wyłożona jest kostka brukowa z czerwonymi liniami wskazującymi kierunki przebiegu granic państwowych. Trzeba jednak pamiętać, że wokół monolitu wolno poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy, bez przechodzenia na stronę rosyjską.

 

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas