Zamknięte granice. Są korki i trzeba się uzbroić w cierpliwość. Wyróżniony

Korki na przejściu granicznym w Świecku Korki na przejściu granicznym w Świecku Foto: Opennews.pl

O północy w niedzielę 15 marca zostały zamknięte granice, w tym przejście graniczne w Świecku. Z tego powodu wszyscy obywatele Polski, którzy wjeżdżają do kraju z Niemiec są poddawani obowiązkowym kontrolom, w tym kontrolom sanitarnym. Ponadto wszyscy obywatele Polski muszą przejść kwarantannę. Obcokrajowcy do Polski nie wjadą. Z powodu zamkniętych granic i kontroli wszystkich pojazdów wjeżdżających do Polski, na granicy w Świecku utworzyły się kilkukilometrowe korki, które w newralgicznych momentach miały nawet 8 kilometrów długości, a kierowcy czekali nawet 4 godziny.

Jak mówi mjr Straży Granicznej Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Świecku czas oczekiwania na kontrolę nadal wynosi od 1,5 do 2 godzin. Do obsługi 4 pasów na których się one odbywają dołączyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, ratowniczy medyczni oraz straż pożarna. Standardowo kontrola powinna zacząć się od wiaty na granicy, kiedy samochód już podjedzie. Żeby usprawnić proces medycy wychodzą jednak dalej, w korek, aby kierowcy mieli więcej czasu na wypełnienie kart lokalizacyjnych. Sama kontrola zajmuje około 10-15 minut i jak mówi mjr Joanna Konieczniak przebiega bardzo sprawnie.

 

Na przejściu granicznym Jędrzychowice kontrola odbywa się na 2 pasach, na miejscu działa 6 medyków. O godzinie 8:00 czas oczekiwania na kontrolę wynosił około 4 godzin, lecz teraz kontrola przebiega już sprawniej. Major Joanna Konieczniak apeluje, by zwłaszcza te osoby które granicę będą przekraczać regularnie, mieli zawsze przygotowane już wcześniej karty lokalizacyjne. Znacznie przyspieszy to pracę służbom i rozluźni ruch.

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas