Wojewoda reaguje na problemy w Kaliszu. Będzie transport medyczny zakażonych z Kalisza do Poznania Wyróżniony

  • Napisane przez  p.s. / źródło UW w Poznaniu
  • Wydrukuj
  • Email
Foto: opennews.pl Foto: opennews.pl

Sytuacja w Kaliszu jest bardzo trudna. Wirusem zakaził się personel. Władze samorządowe apelowały o pomoc także do wolontariuszy. Chorymi opiekują się też siostry zakonne. Z Kaliskiego DPS do Poznania przewiezionych zostanie 28 osób. Bardzo trudna sytuacja jest także w Kaliskim Centrum Opieki Długoterminowej. Stamtąd do poznańskiego szpitala trafi jeszcze dziś 9 osób. Chorych transportować będą też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o transporcie medycznym pensjonariuszy DPS w Kaliszu do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Jeszcze w dziś (czwartek) 28 osób zakażonych koronawirusem trafi do szpitala jednoimiennego w Poznaniu. Transport osób chorych zabezpieczy m.in. dowództwo 12. wielkopolskiej brygady WOT. Wojewoda na bieżąco monitoruje sytuację w wielkopolskich domach pomocy społecznej i równocześnie apeluje do środowiska medycznego o wsparcie przy opiece nad osobami zarażonymi koronawirusem.Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce, w której aktualnie przebywa 163 mieszkańców, 8 podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym 4 z nich jest zakażonych koronawirusem. – Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który jest również w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie. Placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł dziś (17.04) do kaliskiego DPS-u.Obecnie po akceptacji wojewody w domu pomocy społecznej w Kaliszu pomagają żołnierze 12. brygady WOT. Opiekę nad chorymi wspierają również siostry zakonne.
Wojewoda wydał decyzje o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku. – Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Ponadto wojewoda zwrócił się do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania.

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas