Czy osocze osób, które pokonały COIVD-19 może pomóc innym chorym? Odpowiedzi na to pytanie poszuka zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura. Wyróżniony

Foto: engin akyurt on Unsplash Foto: engin akyurt on Unsplash

Projekt Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem, w ramach tak zwanej szybkiej ścieżki, został wybrany do finansowania przez Agencję Badań Medycznych. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób. Do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które – na podstawie objawów  - podejrzewają, że go przeszły.

Pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano w piątek (24.04.2020) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

To bardzo bezpieczna procedura – podkreśla prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Co ważne, do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które – na podstawie objawów  - podejrzewają, że go przeszły. W ramach przygotowania do badania zrobione zostaną odpowiednie testy, które te podejrzenia zweryfikują.

Celem projektu jest przede wszystkim ocena różnicy w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. Ponadto, badacze ocenią wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii w polskiej populacji. Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie 2-3 porcji, które mogą zostać podane 2-3 chorym lub też zastosowane w odstępstwie kilku dni u jednego chorego.

Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób. Przez najbliższe 18 miesięcy realizować go będzie zespół badawczy pod kierownictwem prof. Grzegorza Mazura przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oraz jednoimiennymi oddziałami chorób zakaźnych na terenie Dolnego Śląska. Wartość dofinansowania wynosi około 3 milionów.

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas