Zakończył się transport pacjentów do szpitala w Wolicy koło Kalisza. Trafiło do niego 43 pacjentów z COVID-19. Wyróżniony

Foto: Transport chorych do szpitala w Wolicy Foto: Transport chorych do szpitala w Wolicy

Do jednoimiennego szpitala w Wolicy zostało przetransportowanych 43 pacjentów z COVID-19. O jego powstaniu zadecydował Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski. W środę wieczorem zakończyło się dostosowywanie szpitala do zasad obowiązujących w placówce jednoimiennej. Szpital dysponuje 120 łóżkami rozplanowanymi na piętrze i parterze budynku.

- W szpitalu jednoimiennym w Wolicy są już wszyscy pacjenci przekazani przez kaliski Salus. Organizacja placówki w tak krótkim czasie była niełatwym, ale koniecznym zadaniem i jestem przekonany, że w tym miejscu uda się uratować zdrowie i życie wielu osób. Do Wolicy będą przekazywani kolejni pacjenci, szczególnie z obszaru południowej Wielkopolski, gdzie przypadków COVID-19 mamy najwięcej w województwie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zdecydował o utworzeniu drugiego szpitala jednoimiennego w Wolicy.

Szpital dysponuje 120 łóżkami rozplanowanymi na piętrze i parterze budynku. W pracach inwestycyjnych uczestniczyli żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowy jednoimienny szpital dysponuje środkami ochrony osobistej oraz 10 respiratorami. Docelowo będzie ich 13. Na miejscu opiekę nad pacjentami sprawuje 9 lekarzy oraz 35 pielęgniarek. Wsparciem dla nich będzie także lekarz anestezjolog ze szpitala wojewódzkiego w Kaliszu.

Z kolei przy wsparciu 12 brygady WOT, II Wojskiego Szpitala Wojskowego we Wrocławiu, Batalionu Chemicznego z Śremu oraz żandarmerii wojskowej i policji przetransportowanych zostanie dziś 24 pensjonariuszy domu pomocy społecznej w Kaliszu i 5 z dps-u w Pleszewie do jednoimiennego szpitala w Poznaniu. - Obecnie oczekujemy także na wyniki 124 wymazów pobranych w domu pomocy społecznej w Kaliszu. Jeśli będziemy mieli do czynienia z wynikami dodatnimi, pacjenci będą transportowani do Poznania i Wolicy – tłumaczy dyrektor wydziału zdrowia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim Damian Marciniak.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk rozważa również uruchomienie trzeciego szpitala jednoimiennego na terenie Wielkopolski. – Mamy wytypowane placówki, które będą w stanie przyjmować pacjentów z koronawirusem. O tym, gdzie powstanie kolejny szpital, poinformuję w ciągu najbliższych dni – dodaje wojewoda.

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas