Maciej Jaworek bohaterem reportażu „Historia ucieczki Mistrza Jaworka” w NSport+. Czarny Charakter o liderze zielonogórskiego klubu z połowy lat 80 zostanie wemitowany 4 maja o 21:00. Wyróżniony

Maciej Jaworek. Foto: Piotr Stefański Maciej Jaworek. Foto: Piotr Stefański

Telewizyjna ekipa odwiedziła Jaworka w Detmold, w Niemczech, gdzie do dzisiaj mieszka. Maciej Jaworek urodził się w Warce. Do Zielonej Góry przeprowadził się w wieku 15 lat. Już dwa lata później zdał egzamin na licencję żużlową. Był jednym z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników zielonogórskiego klubu. Jaworek z roku na rok piął się w hierarchii Falubazu. Wspólnie z Andrzejem Huszczą i Janem Krzystyniakiem stanowił o sile zespołu. W 1985 roku był już liderem zespołu. Rok później stanął na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Niestety, rozwój jego talentu zbiegł się z zapaścią finansową i technologiczną polskiego żużla. Z powodu izolacji międzynarodowej, brak kontaktu z rynkami zachodnimi, przepaść technologiczna znacznie się powiększała. To był jeden z najważniejszych powodów braku sukcesów międzynarodowych Macieja Jaworka.

Jaworek w 1986 roku wyjechał do Niemiec. Osobiście o powodach wyjazdu, okrzykniętego wtedy zdradą i ucieczką oraz powrocie do Morawskiego Zielona Góra Maciej Jaworek opowiedział Piotrowi Stefańskiemu, reporterowi NSport+. Emisja Czarnego Charakteru „Historia ucieczki Mistrza Jaworka” już dziś, 4 maja 2020 o 21:00 na antenie NSport+.

Powrót na górę

Kategorie

PROGRAMY

Lokalne

Narzędzia

O nas

Obserwuj nas